Menu
Home Page
As a family we live, love, learn and celebrate with Jesus

Who's Who

Meet the staff at our school

Leadership

Ginnette Stevens - Headteacher
Lucinda Thomas - Acting Deputy Headteacher
Jackie Willcocks - School Business Manager

 

Octavia Lemon                            KS2 Phase Leader

Anoushka Camadoo                     KS1 Phase leader
Sarah Cropper                             EYFS Phase leader

 

Admin

Angela Malone                             Admin Asst/Receptionist

Catherine Cullen                          Admin Asst/Receptionist     

 

Teaching

Sophie Smith                               Year 6 Teacher                 

Alex Davies                                 Year 5 Teacher                            

Carmen Costescu                         Year 4 Teacher                 

Octavia Lemon                            Year 3 Teacher                           

Anoushka Camadoo                     Year 2 Teacher                 

Shabina Miller                              Year 1 Teacher                 

Sarah Cropper                             Reception Teacher             

Nicola Piggott                              Nursery Teacher                

 

Kerry Rutherford                          PPA Teacher (1 day per week)

                            

Pam Bell                                     SENDCO (2 days per week, maternity cover)      

 

Supporting Staff

June Oudnie                                SEN TA Float/Y6

Ann Jobson                                 SEN Year 3

 

Emily Pratt                                  Early Years Practitioner –Nursery   

Joanna Stecka                             Early Years Practitioner - Reception

 

Alwyn Scales                               Nursery Nurse Year 1

Anna McNulty                              TA Year 1/Year 4

Melenie Williams                          TA Year 2

Ariella Tamburello                        TA Year 5

 

Bruce Robey                                HLTA Year 6 

Roma Digiulio                              HLTA

Angela Malone                             HLTA (French)

                                       

 

Lunchtime staff

Anna McNulty                              Senior Meals Supervisor

 

Alejandra Kenward                       Meals Supervisor                                            

Ewelina Hinc                                Meals Supervisor                        

Janet Weston                               Meals Supervisor               

Agnieszka Kalawska                      Meal Supervisor

                            

Emily Pratt                                   Meal Supervisor – Nursery

June Oudnie                                 Meal Supervisor - Reception

 

Doreen Harrison                           Casual MSA (Monday to Friday)

Victoria Leonard                           Casual MSA (Monday & Friday)

 

Alejandra Kenward                      Breakfast Club

Agnieszka Kalawska                     Breakfast Club        

Joanna Stecka                             Breakfast Club        

 

Ana McNulty                               Afterschool Club

Janet Weston                             Afterschool Club

Emily Pratt                                 Afterschool Club      

                            

Michael Harrison                         Site Services Manager                            

 

Susan Everitt                              Cleaner                                     

Julie                                          Contract cleaner                         

 

First Aiders                              Alwyn Scales

                                                Dionne Turner

      Ana McNulty

      June Oudnie

      Roma Digiulio

 

Parish Priest                           Fr Norbett Fernandes

 

 

Peripetetic                               Caroline Ridley

Music Teacher                         Wendy Brook

                            

Peripetetic                               Lucynder Howard

Art Teacher                             

 

Peripetetic                               Corrine Stanford

Dance                                               

 

 

 

 

 

 

GOVERNORS

 

Fr. Norbert Fernandes             Chair of Full Governing Body

                                                 Curriculum committee

       Personnel committee

       Safeguarding

         

Mike Cade                                Chair of Resources, Premises, H&S committee

                                                 Vice Chair of Full Governing Body

                                                 Personnel committee

                                                 Disciplinary & Appeals

                                                 Exclusions

 

Danny Heading                         Resources, Premises, H&S 

                                                  Admissions committee

 

Jeewan Menezes                      Resources, Premises, H&S committee      

 

Moira Mester                            Curriculum committee

                                                 Admissions committee

 

Spencer White                          Resources & Premises, H&S

                                                  Curriculum committee

                                                  DPO Officer

 

Sarah Cafferty                          Curriculum committee

                                                  Admissions committee

                                                  Health & Safety 

                                                                  

 

 

 

Top